Elmanın besin değeri

FaydalarıElmanın besin değeri

  • kardiyovasküler Hastalıklar. güç sınıf=”>antioksidan</> elma, aynı zamanda kalp-damar hastalığı riskini azaltmak için yardımcı olacağını sözlüğü”yağ oksidasyonunu önlemek ve kolesterol Kan18 9 oranını azaltmak. Son çalışma30 göre, taze meyve şeklinde elma tüketimi de (ACS) akut koroner sendrom sıklığını azaltmak, özellikle erkekler arasında. Bu sendromuangina kararsız ve l’miyokard infarktüsü.
  • Kolesterol. Apple pektin kan kolesterol düşürmek için yararlı etkileri vardır. Sıçanlarda, pektin dışkı19,20 ile kolesterol büyük miktarda ortadan kaldıracaktır. Ayrıca, insanlar üzerindeki çalışmalar, apple pektin ve diğer çözünür lifler kombine kullanımı, yani acı biber sakız21 ve sakız22, kan kolesterol azalmasına neden olduğu, kötü kolesterol özellikle göstermiştir. Elma suyu lipit profili ve bazı inflamatuvar belirteçler üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bu antioksidan ve anti olarak bu etkileri olacağı-inflamatuar32.
  • Astım. haftada (ideal 2) elma Yemeyi solunum1112 olarak astım ve yollarsolunum1336 bozuklukların sıklığı üzerinde olumlu bir etkisi olurdu. Elmanın içindeki polifenoller ve flavonoidler böylece vücudun antioksidan kapasitesini artırmak ve astımlı inflamatuar yanıtı azaltabilir. Buna ek olarak, diğer çalışmalar koruyucu etkisi37 maddenin kesin olarak söyleyebiliriz önce gerekli olacaktır. Konsantre yapılmış elma suyu günlük tüketim ıslık astım (en sık görülen ve hastalığın bir göstergesi olabilir)solunum38 daha düşük bir risk ile ilişkili olduğu ek olarak, 600 2 çocuktan fazla 5 yıl ile 10 yıl arasında yaşamaktadır. Sonunda, gebeliksırasında elma tüketimi çocuklar39.
  • Kanser. Birden fazla çalışmalar elma düzenli tüketimi akciğer14-18 ve kolorektal kanser60 kanser, özellikle meme kanseri gelişme riskini azaltabilir göstermiştir. Günde bir ya da daha fazla elma suyu düzenli tüketimi ya da bir elma kolorektal kanser, kolon, meme ve akciğer 43 karşı aynı, bazıönleyici olurdu vitroi> ve vivo>i <<yapılan araştırmalar gösteriyor. Elma suyu içindeki polifenoller ve diğer bileşenler antioksidan etkisi ve hücre kanser4142 yayılmasını azaltmak. Bu son varsayım ancak insanlar.

AntioksidanAntioksidan

AppleDNA oksidasyon önlemek için tanınan antioksidanlar içerir ve kanser hücrelerinin çoğalmasını sup>1<, kan kolesterol ve solunum fonksiyonlarını geliştirmek için. Elma flavonoidler, diğer kronik kullanımla, kateşin ve epikateşin gibi diğer fenolik bileşikler, örneğin klorojenik asit1olarak içerir.

A vitamini güçlü bir antioksidandır ve kanser hem de kalp-damar hastalığı7 karşı koruma potansiyeline sahiptir. Araştırmacılara göre, önemli ölçüde kronik akciğer16 elma kansere karşı koruyucu etkisi katkıda bulunur. Bu kullanımla, epikateşin ve kateşin, “kötü” kolesterol (LDL-c)10; ve kullanımla azalan oksidasyon ile ilişkili sup>43

Elma polifenoller Kan kolesterol ve azalma hayvanlar3234 kan damarları lezyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. İnsan bir çalışmada, elma (600 mg) polifenoller özler 12 hafta kapsül için günlük tüketimi LDL kolesterol ve yağ viseral34 azaltılmış. (Taze bir elma polifenoller 300 mg içerir).

Lif

LifÇözünür pektin adlı lif türüdür. Kısmında doku onların reçeller ve meyve jöleleri için gelen bir jel oluşturma özelliği vardır. (Bir elma pektin yaklaşık 1 g içerir) elma içerdiği, özellikle kabuğu içinde liflerin toplam miktarın yaklaşık yarısını temsil ediyor. Jel oluşturma yetenekleri, lif bağlamak, kısmen, şeker ve bağırsakta böylece emilimini azaltarak kolesterol olabilir.
Avantaj elma faydaları almak için, deri ile meyve yemeye tercih edilir. Sonuç olarak, elma cildin antioksidan gücü et2332 daha 2 ila 6 kat daha fazladır. Kabuğu 2 ila 6 kat daha fazla fenolik bileşikler ek et ve 2 3 kat daha fazla flavonoidler içerir. Bu antioksidan kapasite elma cilt için kırmızı rengini verir, ama aynı zamanda diğer flavonoidler ve soyma 43 mevcut fenolik bileşikler bir dizi içinantosiyaninler pigmentleri ile ilgilidir. Kabuğu ile elma kabuğu24 olmadan elma göre, kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltmada daha etkili olan başka bir çalışmada, ancak, kurulan. Son olarak, elma kabuğu eti bulunan bileşik bir tür içerir. Bu tümörler13büyümesini önlemek için özelliği olan (en bol ursolik asit olmak) triterpenler.